Η ιστοσελίδα  του  Γυμνασίου Γουμέρου  ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2014.Ο σκοπός της λειτουργίας της εκτείνεται σε δύο επίπεδα:

• Επίπεδο Α: Παροχή Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Σύμφωνα με το  Πλαίσιο Παροχής Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ο Διαδικτυακός Τόπος κάθε φορέα της Δημόσιας Διοίκησης αποτελεί την πύλη εισόδου των πολιτών στο περιεχόμενο τις υπηρεσίες που παρέχονται από το φορέα. Στο πλαίσιο αυτό παρέχονται υπηρεσίες Επιπέδου 1 (Πληροφόρηση), Επιπέδου 2 (Αλληλεπίδραση) και μερικώς υπηρεσίες Επιπέδου 3 (Αμφίδρομη Διάδραση). Η φύση της λειτουργίας του σχολείου ως φορέα της Δημόσιας Διοίκησης δεν απαιτεί την εκτέλεση πολλών λειτουργιών με ηλεκτρονικό τρόπο, ωστόσο αρκετές από αυτές (π.χ. ενημέρωση, υποβολή αιτημάτων, αποστολή εντύπων, βεβαιώσεων κ.λπ.) μπορούν να διεκπεραιωθούν με βάση το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο.
  • Επίπεδο Β: Ενημέρωση για την αμιγώς εκπαιδευτική λειτουργία του σχολείου. Η ιστοσελίδα αποτελεί μέσο προβολής και γνωστοποίησης των καθημερινών δραστηριοτήτων του σχολείου αλλά και κάθε δραστηριότητας της τοπικής κοινωνίας που είναι συμβατή με τους σκοπούς και τους στόχους της εκπαίδευσης.Επίσης στην ανάρτηση εκπαιδευτικού υλικού που είναι απαραίτητο στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Κώδικας Δεοντολογίας

Έχει τηρηθεί ένας κώδικας δεοντολογίας που περιλαμβάνει τα εξής:

1.Αποφυγή δημοσιοποίησης προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των εκπαιδευτικών όπως:

??ιευθύνσεις

?Τηλέφωνα

?Ηλεκτρονικές διευθύνσεις

?Οικονομική κατάσταση

?Οικογενειακή κατάσταση

?Προσωπικά ενδιαφέροντα

2. Αποφυγή δημοσιοποίησης ευαίσθητων δεδομένων που αφορούν τη φυλετική ή εθνική προέλευση, τα πολιτικά φρονήματα, τις θρησκευτικές ή φιλοσοφικές πεποιθήσεις, τη συμμετοχή σε ένωση, σωματείο και συνδικαλιστική οργάνωση, την υγεία κτλ.

3. Έγκριση από τους γονείς για δημοσιοποίηση στην ιστοσελίδα του σχολείου φωτογραφικού υλικού ή/και βίντεο στο οποίο απεικονίζονται τα παιδιά τους( σχετική δήλωση γονέα)

Υπεύθυνος για τον σχεδιασμό,κατασκευή,υποστήριξη, και ενημέρωση είναι ο Διευθυντής του Γυμνασίου Βουδούρης Δημήτριος

{ppgallery}topos_mas{/ppgallery}